fbpx
Skip to main content
טיפול במחלות אנדוקריניות

דיקור סיני לטיפול במחלות אנדוקריניות

המערכת האנדוקרינית אחראית לתפקודים הורמונליים בגוף ומייצרת שלושים הורמונים שונים שכל אחד מהם עושה עבודה אחרת. מערכת זו שולטת בגדילה הפיזית, במצב הרוח, בייצור ההורמונים, בתפקוד הרפרודוקטיביות, בביצועים הנפשיים ובמערכת החיסון.

ההורמונים פועלים כשליחים בגופך, האחראים על ויסות מחזורי השינה, רבייה, בריאות רגשית, צמיחה גופנית, חילוף חומרים, טמפרטורת גוף, ריכוז, מערכת חיסון ורמות אנרגיה. הם מקיימים קשרים בין מערכות גוף שונות, וכשהן יוצאות מאיזון זה עלול להשפיע לרעה על כל מערכות הגוף – כל אישה שחוותה חוסר איזון הורמונלי עקב הריון או גיל המעבר יכולה להעיד על כך.

מאידך, איזון הורמונלי תקין חיוני לבריאות טובה. כאשר ההורמונים אינם מאוזנים, מתחילים להופיע תסמינים כגון עייפות, חשק מיני נמוך, עלייה או ירידה במשקל, דיכאון, מחזור לא סדיר ותסמינים אחרים אשר פוגעים ברווחתו הכללית של האדם. בלוטות אנדוקריניות עיקריות כוללות את בלוטות האדרנלית, הלבלב, בלוטות הרפרודוקטיביות, היפופיזה, בלוטת האצטרובל ובלוטות התריס.

בשנים האחרונות ארצות הברית רואה עלייה במחלות האנדוקריניות. הנפוצים ביותר שבהם הם סוכרת, תסמונת מטבולית (היפרתירואידיזם ותת פעילות בלוטת התריס), ואוסטיאופורוזיס. 16 מיליון אמריקאים מאובחנים עם סוכרת (800,000 מקרים חדשים בכל שנה) ו-20 מיליון עם מחלת בלוטת התריס.

בשנת 1977, פרופסור בסדובסקי הציע לראשונה את התיאוריה של "הרשת החיסונית הנוירואנדוקרינית", ובו העלה השערה כי ייתכן שיש קבוצה משותפת של מידע כימי. מחקר מדעי מודרני הראה שמערכת הוויסות הטבעית של הגוף היא הרשת החיסונית הנוירואנדוקרינית (NEI) הכוללת את מערכת העצבים, המערכת האנדוקרינית ומערכת החיסון, שהן הבסיס הביולוגי לשמירה על ההומאוסטזיס (האיזון) של הגוף.

מספר מחקרים מראים כעת שלדיקור סיני למחלות אנדוקריניות יש השפעה מווסתת כלשהי על רשת NEI. על פי האסטרטגיה של הרפואה המסורתית, ארגון הבריאות העולמי (WHO) (2014–2023) עושה הכול כדי להבטיח ש-183 מדינות בעולם ישיקו פרויקטים לטיפול בדיקור סיני.

אבן היסוד של הדיקור הסיני והרפואה המזרחית הייתה מאז ומתמיד לעורר את ההגנות הטבעיות של הגוף כדי לרפא את עצמו ולהחזיר לעצמו את האיזון באמצעות מערכת מסלולי האנרגיה (מה שמכונה "מרידיאנים") בגוף. אם המרידיאנים בגופכם אינם מאוזנים, אתם עלולים לסבול מעייפות, אי פוריות, עליה במשקל, דיכאון, בעיות עיכול, נשירת שיער, דלקת פרקים ותחושת קור ללא קשר לטמפרטורה. מרידיאנים אלו שולטים ומאזנים את המערכת האנדוקרינית.

לפי הרפואה המזרחית מקור האנרגיה לגוף הוא מרידיאן הכליות. טיפול למחלות אנדוקריניות המשמש לחיזוק מרידיאן הכליות מחזיר גם את ההזנה לבלוטות האנדוקריניות.

כאשר מטפלים בבלוטות אנדוקריניות, ובחוסר איזון אנדוקריני באמצעות דיקור ורפואה מזרחית, אנו מחפשים את שורש הגורם לחוסר האיזון של המטופל.

ניתן להשתמש בדיקור סיני למחלות אנדוקריניות על מנת לטפל בבלוטות אנדוקריניות ולהחזיר את האיזון ההורמונלי, לווסת את רמות האנרגיה, להעלים רגשות שליליות ולטפל בבעיות שינה ומחזור.

כך למשל, שיטות הדיקור המומלצת לטיפול בסוכרת מסוג 1 וסוג 2 שונות מאוד, וזאת בדומה לטיפולים ברפואה המערבית. מדובר בשתי מחלות שונות מתוך קשת מחלות הסוכרת. השיטות נקבעות בהתאם לתסמיני הסוכרת שבהם רוצים לטפל. ישנן טכניקות דיקור סיני שיכולות לעזור להפחית משקל, להוריד את חילוף החומרים, לנרמל את תפקוד האיברים ולהקל על כאבים נוירולוגיים (Kazemi AH, 2019).

השפעת הדיקור הסיני על התפקוד האנדוקריני של האדם יכולה להתבטא במגוון דרכים, כולל גירוי ישיר של שחרור הורמונלי או דרך המערכת ההיפותלמוס-היפופיזה המוח-אנדוקרינית. זה עשוי לשקף את "המושג ההוליסטי" של התיאוריה הבסיסית של הרפואה הסינית. מחלות יכולות להיגרם ישירות מהפרעות במערכת האנדוקרינית האנושית, כאשר אין הפרשה מספקת או שיש הפרשה מוגזמת של הורמונים. מחלות יכולות גם לגרום לעודף יחסי או הפרשה אנדוקרינית לא מספקת. ההשפעות המווסתות של הדיקור על התפקוד האנדוקריני יכולות להיות התחלת העצמה או עיכוב, דיקור סיני למחלות אנדוקריניות יכול בבירור להפעיל קולטנים, למתוח אותם ולשחרר קצות עצבים בנקודות דיקור.

מטופלים רבים נהנים משילוב מקיף של הגישה הרפואית מזרחית והמערבית לבריאות האנדוקרינית. כוחה של הרפואה המערבית היא להתערב בטיפול במחלות מסכנות חיים, ואילו כוחה של הרפואה המזרחית היא לשפר את איכות החיים. לכן, המצב האופטימלי הוא ששיטות הטיפול המזרחיות והמערביות יהיו זמינות לטיפול למחלות אנדוקריניות באופן משולב, מקיף וטוב ביותר.

לקביעת פגישת ייעוץ

כדי לקבל פרטים נוספים על הטיפול, השאירי פרטים או התקשרו 052-3690498

התמחות ושירותים