fbpx
Skip to main content
טיפול החלמה ושיקום לאחר סיבוכים מנגיף הקורונה

דיקור סיני לטיפול בתופעות פוסט קורונה

דיקור סיני לטיפול החלמה ושיקום לאחר סיבוכים מנגיף הקורונה COVID-19

התפרצות של זיהום בנגיף העטרה COVID-19 (דלקת ריאות מסוג חדש) שנגרמה על ידי נגיף העטרה SARS-CoV-2 החלה בסוף דצמבר 2019 בוווהאן, מרכז סין. ב-31 בדצמבר 2019 הודיעו הרשויות הסיניות לארגון הבריאות העולמי על התפרצות דלקת ריאות לא ידועה. זן זה של נגיף העטרה, הפוגע במערכת הנשימה האנושית, לא זוהה בעבר. רבים שוכחים שאחד המאפיינים העיקריים של קוביד הוא היעדר ראיות מדעיות מספיקות. קוביד מאופיין בפולימורפיזם של תסמינים קליניים וביטויו יכול להיות אינדיבידואלי מאוד.

 כפי שהתברר, COVID-19 מסוגל לגרום לסיבוכים קשים בלב, בריאות, במוח, בכליות, כלי הדם, במערכות חיוניות אחרות ובאיברים שונים. התברר כי ההשלכות של הידבקות בווירוס הקורונה מסוכנות לא פחות מהזיהום עצמו.

 בין הסיבוכים של COVID-19 הם:

 • חולשה בגוף ועייפות יתר;
 • ליקוי קוגניטיבי: ירידה בזיכרון ובביצועים נפשיים;
 • עייפות מהירה גם במהלך פעילות גופנית מתונה;
 • עלייה בלחץ הדם ובדופק;
 • הפרעה במערכת העיכול;
 • התפתחות אנוסמיה - אובדן ריח פתאומי;
 • הפרה של מעגל השינה והערות;
 • עלול להתפתח דיכאון (קראו עוד על: דיקור סיני ודיכאון);
 • אזורי דחיסה של רקמת הריאה לאורך זמן יכולים להפוך למוקדי פיברוזיס - קוצר נשימה;
 • סיבוך שכיח נוסף: מובחנת תסמונת העייפות הכרונית;
 • נוירונלגיה - כאב בחלקים שונים של השרירים;
 • סיבוכים של התקף לב ושבץ מוחי.

הסיבוכים וההשלכות יכולים להימשך מספר חודשים, כך שמי שחולה בהחלט זקוק לשיקום מינימלי לפחות.

יש אנשים עם COVID-19 שמאבדים את חוש הריח מכיוון שהנגיף פוגע בקצות העצבים של קולטני הריח או בתאי הריח באף. מומחים מבית החולים NHS Trust של אוניברסיטת קולג 'בלונדון (UCLH) טוענים כי ההתאוששות עשויה להימשך עד 18 חודשים. הם נתקלו בחולים בהם חוש הריח והטעם משוחזר חלקית, אך החולים מתארים ריחות וטעמים מעוותים.

רופאים בריטיים מכנים סיבוכים נוירולוגיים תכופים "ערפול מוחי בווירוס" - כך הם מתארים תסמינים קוגניטיביים, שיכולים לכלול אובדן זיכרון, בלבול, קשיי מיקוד וסחרחורת (2021).

בנוסף לבעיות בהתמצאות בזמן ובמרחב, גם לאחר צורה קלה של נגיף העטרה, ניתן לראות נוירומיאלגיה - כאב חמור בשרירים.

רוברט סטיבנס, פרופסור וראש היחידה לטיפול נמרץ ברפואה של ג'ונס הופקינס בארצות הברית, מזהיר ממגוון רחב של סיבוכים נוירולוגיים - התפתחות חריפה של דליריום (הפרעה נפשית המופיעה עם בלבול, פגיעה בקשב, תפיסה וחשיבה) או אנצפלופתיה (משפיעה על 40-50% מהחולים עם COVID-19 בינוני עד חמור). שבץ איסכמי מופיע אצל 3-5% מהאנשים המאושפזים ב- COVID-19 (2021).

התוצאות הראשונות של מחקר סיני מראות כי התפרצות ה-COVID-19 גרמה לחרדה, דיכאון, בעיות שינה ובעיות פסיכולוגיות אחרות (2020).

על פי מחקר שפורסם בכתב העת JAMA Cardiology (2020) שניתח סריקות MRI של ליבם של 100 אנשים שהחלימו מ- COVID-19נמצאו חריגות לב ב-78% מהחולים שהוחלפו, ו"דלקת שריר הלב המתמשכת" ב-60%. באותו מחקר, 76% מהחולים שנבדקו היו בעלי רמות דם גבוהות של האנזים טרופונין - אינדיקטור לפגיעה בלב. מרבית החולים במחקר לא נזקקו לאשפוז.

קרדיולוגים אמריקאים - גרג פונארוב וחב' (2021) ממליצים לאנשים שמחלימים מ-COVID-19  להיזהר מהתסמינים הבאים:

 1. קוצר נשימה קשה, חוסר יכולת לשכב שטוח ללא קוצר נשימה והתעוררות בלילה עם קוצר נשימה;
 2. נפיחות בקרסוליים;
 3. התקפי סחרחורת.

כיצד להתאושש מוירוס הקורונה COVID-19?

דיקור סיני (אקופונקטורה, רפלקסולוגיה, רפואה סינית מסורתית-TCM) הוא זה שיעזור לכולם להחזיר את הגוף לאחר שסבלו מנגיף קורונה, לתמוך ולעזור גם על רקע מחלות כרוניות, לעורר באופן אקטיבי סנוגנזה וטיפול בהפרעות נוירוטיות.

הפעלות בדיקור סיני עוזרות להפעלת מערכת אימונית מקומית וכללית, לשיפור זרימת הלימפה והדם, לנרמול תקנה הומורלי ועצבי ולחץ הדם.

דיקור סיני מסייע להמרצת פעילות הלב והמוח, מרגיע, בעל השפעה נגד לחץ, מכיוון שהוא משפר את הסינתזה של "הורמוני האושר" - נוירופפטידים ואנדורפינים.

 

מאמר ראוי לציון מאוד הופיע בעיתון  Medical Acupuncture# 1, 2021. הוא מדווח על רופא מרדים ומדקר סיני שעבד ביחידה לטיפול נמרץ ב COVID-בניו יורק וחלה בנגיף. לאחר מכן הוא פיתח דלקת ריאות שאובחנה על ידי COVID עם תסמינים חריפים הכוללים כאבים בחזה, היפוקסיה עם קוצר נשימה, נשימה מהירה, שיעול יבש, לחץ דם אורתוסטטי וכאב ראש. הוא טיפל בעצמו בתופעות עם דיקור סיני וכוסות רוח לסימפטומים ריאתיים עד להחלמה מלאה תוך מספר ימים.

מסקנות:

1) דיקור סיני צריך להיחשב כתוסף יעיל לטיפול תומך בחולים עם דלקת ריאות  COVID-   19  סימפטומטית;

2) דיקור סיני (אקופונקטורה, רפלקסולוגיה, דיקור סיני מסורתי-TCM) הוא אמצעי מוכח ונבדק להתאוששות מלאה (שיקום) מסיבוכים הנובעים מזיהום בוירוס הקורונה COVID-19.

לקביעת פגישת ייעוץ

כדי לקבל פרטים נוספים על הטיפול, השאירי פרטים או התקשרו 052-3690498

התמחות ושירותים