fbpx
Skip to main content
טיפול באסתמה

דיקור סיני לטיפול באסתמה בסימפונות

אסתמה בסימפונות היא מחלה המאופיינת בהתקפי אסתמה הנובעים מעווית, בצקת וייצור מוגבר של ליחה בסמפונות. המחלה נגרמת בעיקר מהתארכות פתאומית של נשיפה, קוצר נשימה, צפצופים ושיעול, עצבנות, הזעה, לחץ בחזה ותסמינים קליניים אחרים. בקרבם קוצר נשימה הוא התסמין הקליני השכיח ביותר. גורמי סיכון למחלה זו הם תורשה, פגיעה בתפקוד המוח וסביבה מזוהמת.

אסתמה היא אחת המחלות הכרוניות הנפוצות בעולם, וכ-358 מיליון אנשים ברחבי העולם סובלים ממנה. שיעור התמותה מאסטמה נע בין 1.6 ל-36.7 ל-100,000 איש. בשנים האחרונות, אסתמת הסימפונות נקראת לעתים קרובות מחלת המאה. בקרב ילדים היא תופסת חלק ניכר (50-70%) בין מחלות אחרות של אלרגיות. במשך שנים רבות, הרפואה המערבית השתמשה בעיקר בנוגדי דלקת, נוגדי אסתמה נגד האסתמה והשיעול וכן בחמצן לטיפול במצב, אך ההשפעה לא הייתה מספקת. מחקרים קליניים בשנים האחרונות הראו כי לשימוש בדיקור סיני לטיפול באסתמת הסימפונות יש סיכויים טובים לשימוש קליני. 

לאור המושגים המודרניים, אסתמת הסימפונות שייכת לקבוצת האלרגיות בדרכי הנשימה. ידוע כי אלרגיה היא מצב של תגובתיות שונה בגוף ועלייה ברגישותו להשפעות סביבתיות שונות. באסתמת הסימפונות יש ייצור יתר של אימונוגלובולינים מסוג IgE, עם ירידה ב- IgA, וכן באימונוגלובולינים מסוג IgJ וברמת הלימפוציטים T. יש תכונות פונקציונליות כמו ניידות של תהליכים מטבוליים, דיסטוניה צמחית-וסקולרית, נטייה למחלות בדרכי הנשימה העליונות, חדירות מוגברת של הממברנה, אשר ללא ספק תורמות לרגישות מהירה יותר של הגוף. אלרגנים באסתמת הסימפונות יכולים להיות מגוון של חומרים החל מיסודות כימיים פשוטים וכלה בתרכובות חלבון מורכבות. מחקרים רבים הראו כי יש אלרגיה רב-גורמית באסתמת הסימפונות. בפתוגנזה של אסתמה הסימפונות, מיוחסת חשיבות רבה להפרעות תפקודיות במערכת העצבים המרכזית והאוטונומית. מאז ימי קדם אסטמת הסימפונות נקראה "נוירוזה גחמנית". במקביל לעלייה בטונוס של מערכת העצבים הפאראסימפתטית, יש עלייה ברורה בטונוס של המערכת הסימפתטו-אדרנלית. 

רק על ידי הבנה טובה של מקור אסתמת הסימפונות אנו מבינים עד כמה קשה למצוא תרופה למחלה זו ברפואה הקונבנציונאלית. כל התרופות פועלות על סמך ביטויים חיצוניים ומפחיתות באופן זמני את תסמיני המחלה, מבלי להשפיע על בסיסה.

סוג הטיפול היחיד - דיקור סיני פועל על פי מקור המחלה, ומרפא את האדם.

לרפלקסולוגיה יכולות להיות השפעות מעוררות ומרגיעות על מערכת העצבים המרכזית, ובכך להשפיע על המנגנונים החיסוניים.

ישנם מחקרים רבים שפורסמו ובדקו את המנגנונים שבאמצעותם דיקור סיני משפיע על הגוף, ומראה שהוא יכול להקל על המחלה על ידי:

  • השפעה מווסתת על הקרום הרירי וחסינות התאית בחולים עם אסתמה אלרגית, כפי שמוצג, למשל, על ידי שינויים ברמות האימונוגלובולינים, האאוזינופילים, הלימפוציטים T והציטוקינים (יאנג 2013, קרניירו 2010, יוס 2000);
  • הפחתה של דלקת בתיווך חיסוני בסימפונות, בפרט בגלל האיזון בין עוזרי T1 ו-2 והציטוקינים הקשורים אליהם. 2002(Carneiro 2010; Carneiro 2005 , Jeong. ), הפחתת דלקת באופן כללי על ידי גירוי שחרורם של גורמים בכלי הדם והמערכת החיסונית (Kavoussi 2007, Zijlstra 2003) ;
  • ויסות הביטוי של חלבונים פעילי שטח המסייעים להפחתת העמידות הביופיזית של דרכי הנשימה וכן לווסת את התגובה החיסונית (יאן 2010);
  • עיכוב שינויים מבניים בדרכי הנשימה וכתוצאה מכך ירידה בעמידות דרכי הנשימה, אולי על ידי עיכוב החלבון של תעלות הסידן מסוג T בתאי השריר החלק בדרכי הנשימה (וואנג 2012);
  • ויסות הביטוי של גנים וחלבונים השולטים בתגובה הדלקתית של דרכי הנשימה (Mo 2012, Xu 2012, Yin 2009);
  • על ידי מיקוד לאזורים במוח הידועים כמפחיתים את הרגישות לכאב ולחץ, וכדי להרגיע ולהשבית את המוח ה"אנליטי" האחראי למתח וחרדה (Hui 2010). 

חולים רבים חווים הקלה מהירה לאחר טיפול באסתמת הסימפונות עם דיקור סיני לטיפול באסתמה, בתחושה שחסימת דרכי הנשימה חלפה. ההשפעה של המחט על כמה נקודות דיקור מסורתיות "מרגיעה את הרוח", כלומר, היא מקלה על גירוי יתר של מערכת העצבים הפאראסימפתטית, אשר מחמירה על ידי ברונכוספזם. גירוי נקודות אלו מקל על לחץ פיזי ורגשי, כנראה משום שהם מעוררים שחרור נוירוטרנסמיטרים במוח. לכן, המטופל יכול לחוות גם שחרור פיזי של הסימפונות שלו וגם שחרור רגשי או פסיכולוגי מפחד מחנק.

לפיכך, ההשפעה הטיפולית של דיקור סיני מבוססת על מנגנוני נוירפלקס: השפעה מנרמלת על מערכת העצבים המרכזית, גירוי של קליפת יותרת הכליה, עלייה בתכולת האדרנלין והגלוקוקורטיקואידים בדם, ירידה ביצירת ריאגין, ירידה ברמת ההיסטמין, הסרוטונין וחומרים אחרים הפעילים ביולוגית. 

דיקור סיני לטיפול באסתמה יכול להגן ביעילות על תפקוד הריאות ולמנוע דלקת בדרכי הנשימה ובכך למלא תפקיד חשוב כטיפול משלים לחולי אסטמה. בנוסף, מדובר בטיפול פשוט וחסכוני ללא תופעות לוואי חמורות כאשר הטיפול ניתן על ידי איש דיקור מנוסה.

לקביעת פגישת ייעוץ

כדי לקבל פרטים נוספים על הטיפול, השאירי פרטים או התקשרו 052-3690498

התמחות ושירותים